Inledning
Fra 1. juli skal der betales moms af alle varer, der bliver købt på nettet fra andre lande end EU-medlemslande. “Hold øje med prisen, inden du bestiller, lyder opfordringen fra Toldstyrelsen.”
Den 1. juli 2021 bliver det dyrere at købe billige varer på nettet i lande uden for EU, som f.eks. Kina.
Den tidligere såkaldte bagatelgrænse på 80 kroner forsvinder, og det betyder, at varer under 80 kroner købt på nettet uden for EU fremover bliver pålagt moms, på lige fod med varer over 80 kroner. De nye momsregler er en del af EU’s nye e-handelspakke som gælder for alle lande i EU. Reglerne skal bl.a. være med til at sikre lige konkurrence mellem virksomheder i og uden for EU.
🎥️ Se evt. også min YouTube video herom!
Men, vi har fået en MOMS-SERVER!
Men, der er godt nyt forude: Moms er intet problem – problemet er var det beskidte gebyr på 160 DKK som PostNord lagde oven i alle forsendelser. Men det viser sig, at der er lys for enden af den ellers mørke og lange tunnel til Kina-land 😉️ EU har nemlig opsat en MOMS-SERVER (ikke et officielt navn), hvor alle ikke-EU-lande kan indberette moms på forsendelser – og gør de det korrekt, må PostNord ikke opkræve deres pesky gebyr!
Det betyder at du kan betale og afregne moms direkte til afsender, som så vil indberette moms for dig, og sikre at pakken bliver leveret til din dør, uden yderligere problemer.
😄️ Det skulle jeg naturligvis teste! 🧪️